top of page
Botoks (Botulinum Toksini)

Clostridium botulinum bakterisinin salgıladığı toksinin, tedavi amaçlı kullanılmak için geliştirilmiş formuna botoks denir. Bu tanımdan da anlayacağımız üzere medyada çıkan yılan zehiri haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Botoks tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdede nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılırken son yıllarda estetik amaçlı kullanımıda yaygınlaşmıştır. Estetik amaçlı botoks kırışıklıkları yok etmenin veya azaltmanın en pratik ve en hızlı yollarından biridir.

Botoksun etki mekanizması şu şekildedir: Beyinden gelen komutlar sinirler tarafından uyarılan kasları harekete geçirir. Botoks sinirlerle kasların iletişimini keserek kasın çalışmasını engellemiş olur. Böylece hareketi engellenen kasın oluşturduğu kırışıklık giderilmiş olur.

Botoks bir çok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sayabiliriz: Tik denilen farkında olmadan yapılan mimik hareketlerinin önlenmesinde, kas kasılmalarında, yüzdeki minik kasların hareketleri ile oluşan çizgilerin giderilmesinde, aşırı terlemeleri engellemesinde, kas gerginliğine bağlı migren ağrılarının önlenmesinde kullanım alanlarının bazılarıdır.

 

 

Botox mimik çizgilerini nasıl azaltır?
Yüzdeki mimik hareketlerinin yıllarca ve defalarca yapılması sonucu derideki katlanmalar artık kalıcı çizgilere dönüşür. Örneğin alındaki yatay çizgiler, iki kaş arasında ki dikine çizgiler, göz kenarında ki kaz ayağı denilen çizgiler, ağız çevresindeki dikey çizgiler. Yüzdeki bu tür çizgilerin hepsi kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine, çatık kaşlı durmasına, kızgın bir bakış ifadesinin olmasına ve yıpranmış görünmesine sebep olur. Botox uygulaması yapılan kişilerde ise bu çizgileri ortaya çıkaran kasların kuvveti düşer böylece çizgiler yavaş yavaş ortadan kaybolur. Yüzde daha canlı ve genç bir ifade oluşur.

 

 

Botoksun etki süresi ne kadardır ?
Botoksun etki süresi genellikle 4-6 aydır. Bu sürenin sonunda etkisi yavaş yavaş azalır. Tekrar edilmesi gerekir. Tekrara edildikçe etki süresi artacaktır.

 

 

Botoksun yan etkileri nelerdir ?

Uygulama alanında geçici morluklar oluşabilir, baş ağrısı olabilir, gözlerde kuruluk, alerjik reaksiyonlar, kızarıklık, nezle, üst solunum yolu enfeksiyonları.

 

Botoks uygulamasından hemen sonra sonuçlarını görebilirmiyim ?
Uygulamanın sonuçları enjeksiyondan 1 hafta sonra gözlemlenir. 1 ay sonra efektif hale gelir.

bottom of page