top of page

Dermatoloji Kliniği

Dermatoloji kliniğimizde muayeneniz Uzman.Dr.Armin Müştak tarafından yapılıp hastalığınız ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiler verilir. Gerekli düzenli kontrolleriniz modern bilim ışığında ve yüksek kalitedeki teknoloji ekipmanla sağlanmaktadır. Kliniğimiz gerekli olduğunda tanısal testler,cerrahi ve patoloji yardımlarıyla rahatsızlığınız için bilimsel çözümler sunmaktadır.

 

Dermatoloji kliniğimizin deneyimli ekibi deri ile ilgili sedef hastalığı,saç hastalıkları, saç dökülmeleri,tırnak hastalıkları, sivilceler ,hirsutizm(aşırı tüylenme) ,ürtiker, atopik dermatit , seboroik dermatit ,mantar enfeksiyonları, ilaç kullanımına bağlı deri döküntüleri, hamilelikte ortaya çıkan lekeler,temas dermatitleri, Behçet hastalığı, güneş hasarına bağlı gelişen deri kanserleri  gibi sık karşılaşılan deri hastalıklarına modern yöntemlerle tanı konulup tedavi edilmektedir. Deride oluşabilen siğil, saplı yumuşak fibroma, keratoz, spider angioma, cherry angioma gibi lezyonların lokal anestezi altında, elektrokoterizasyon ve Kriopterapi yardımıyla kısa sürede ve iz bırakmadan tedavi edilebilecek.

 


Mantar Enfeksiyonları

 

Kendisini  kızarıklık, sulanma ve pullanma şeklinde gösteren Mantar enfeksiyonları özellikle yaz aylarında artar. Tedavi edilmediği durumlarda Selülit ve Erizipel gibi cilt ve cilt altı yumuşak doku enfeksiyonlarına sebep olabilen mantar enfeksiyonları cilt hastalıkları içinde çok büyük bir hasta grubunu oluşturmaktadır.Direk mantar bölgesi üzerine sürülen kremler, losyonlar, spreyler veya ağızdan alınan ilaçlar ile tedavi edilir. Tırnaklarda ise tırnak yatağı tamamen bozulmuşsa, tırnak çekimi yapılır.

 

 

Akne Tedavisi

 

Akne gençlik yıllarından başlayarak orta yaşa kadar kadın - erkek tüm insanları etkileyen yaygın bir deri hastalığıdır. Şiddetine ve evresine göre hastalığın tedavisi gerçekleştirilir. Tedavide amaç en kısa sürede sonuca ulaşmak ve hastalığın deride kalıcı bir iz bırakmasına engel olmaktır.

Bu hastalığın tedavisinde kliniğimizde tıbbi tedavilerin yanı sıra kozmetik bakımlar ve çözümler de uygulanmaktadır. Uzman doktorumuz cilt bakımı, meyve asitleri ile peeling, gibi uygulamalarla tedaviye farklı yaklaşımlar getirmektedirler.

 

 

Nasır Tedavisi

 

Nasırlar deri kalınlaşması ile syreden bir deri hastalığıdır. Genellikle ağrılıdırlar Bazen ağrısız sertleşme şeklinde görülebilir. Genellikle sürtünme ve basınç nasırın nedenidir. Tekrarlayan travmaya karşı cilt kendisini su toplayarak korumaya çalışır. Bunun sonucu olarak derinin yüzey hücreleri artarak deriyi kalınlaştırır

 

Tırnak Hastalıkları

Tırnağın en önemli fonksiyonu koruma fonksiyonudur. Tırnak problemleri oldukça sıktır. Sedef ve egzema gibi hastalıklarda, travma sonrasında, ilaçların yan etkisi olarak ve bazı cilt hastalıklarında tırnaklarda değişikler görülür. Tırnaklarda görülen bozuklukların en sık nedeni mantar enfeksiyon olmakla beraber, bakteri enfeksiyonları da tırnaklarda bozukluk yapabilir.

 

 

Saç dökülmesi ve Tedavisi

 

Saç dökülmesi bir çok kişinin şikayetçi olduğu bir problemdir. Problemin saç dökülmesinde bir artış mı, yoksa saçlarda seyrelme veya kelleşme mi olduğu muhakkak belirlenmelidir. Saç dökülmesi en çok tarama ve yıkanma esnasında belirginleşir.

 

Elektrokoterizasyon

 

Deride oluşabilen siğil, saplı yumuşak fibroma, keratoz, spider angioma, cherry angioma gibi lezyonların lokal anestezi altında, elektrik akımı yardımıyla bir kerede ve kısa sürede tedavi edilebilirler. Tedavinin deride kalıcı hasar bırakmaması önemli özelliğidir.

 

Kriyoterapi


 

Kriyoterapi, lezyonları dondurularak yok etmek amacıyla kullanılır. Dermatolojide geniş bir kullanım alanına sahiptir. Et benleri ve siğiller, en çok kullanıldığı hastalıklardır. Siğil dondurularak tahrip edilir ve ortadan kaybolur.

Wood Işığı İle Muayene


Normal ışıkta gözle görülmeyen bazı deri lezyonları wood ışığı ile karanlık odada görülür hale gelinir. Hastalıkların teşhisine yardımcı olan bir uygulamadır.
 

 

Dermatoskopi

 

Dermatoskopi özel ışığı ve büyüteci ile lezyonları daha net gösterir. Özellikle benlerin (nevüs) muayenesinde kullanılan bir yöntemdir.

 

 

Deri Cerrahisi ve biyopsi uygulanımı

 

Derinin iyi huylu oluşumları; benler, skarlar, keratozlar ve fibromlar lokal anestezi altında kısa sürede estetik cerrahi uygulanarak uzaklaştırılıp iler tetkik ve araştırmak için patoloj uzmanına danışılmaktadır.

 

Tanısal Testler

 

Behçet hastalığı, mantar hastalıkları, sedef hastalığı ve kontakt dermatitler gibi bazı deri hastalıklarında Paterji,Prick , Patch ve...gibi önemli testler yapılması gereklidir.

Uzman doktor tarafından gerçekleştirilecek bu testlerle hastalığın tanısı daha çabuk konulmakta ve etkin tedaviye geçiş hızlanmaktadır.

 

Patch Test 

 

Allerjik kontakt dermatit'i olan kişilerde yama testi ile allerjenin saptanması, kişiye bu allerjeni içeren maddelerin listesinin verilmesi ve koruyucu önlemlerin anlatılması tedavinin en önemli kısımlarını oluşturur.

 

Prick Test

 

Alerji oluşumunda mast hücrelerine yapışık özel (spesifik) IgE’yi ölçer.Test solunum yolu ve gıdalarla alınan alerjiler hakkında bilgi verir.

bottom of page