top of page
Lazer Epilasyon

Uygun cihazlar tarafından üretilen lazer ışını, vücutta istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Üretilen lazer ışığı cilde ve çevre dokuya zarar vermeden, kıl kökünün kendisini ve çekirdek hücreyi tahrip eder. Böylece tahrip olan kıl kökünden bir daha yeni kıl çıkamaz.

Lazer epilasyonda kullanılan birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler lazer ışınının dalga boylarına göre sınıflandırılır. Lazer epilasyon için kullanılan cihazlar: Alexandrite Lazer (755 nm), Nd-Yag Lazer (1064 nm), Diode Lazer (810 nm.) gibi değişik dalga boylarında çalışan cihazlardır. Farklı dalga boylarında çalışan epilasyon lazerlerleri de olabilir, fakat piyasada çok rastlanmamaktadırlar.

Birde IPL (Intense Pulse Light) teknolojisi ile çalışan cihazlar vardır. Ancak isminin açılımından da anlaşılacağı gibi bunlar lazer cihazları değil yoğunlaştırılmış ışık teknolojisini kullanan foto epilasyon cihazlarıdır. Bunun için kesinlikle lazer cihazı olarak kabul edilemez.

Niçin birkaç çeşit lazer epilasyon cihazı vardır diye aklımıza gelebilir. Çünkü tüm insanlar için tek tip lazer cihaz uygun olmayabilir. Sebebi ise, herkesin cilt rengi, kıl rengi ve kıl yapısı aynı değildir. Lazer epilasyonda, lazer ışığının emilimi kişiye özel faktörlerle birebir ilişkili olduğu için, farklı cilt tipleri ve kıl tipleri için, değişik dalga boyunda lazerler kullanılarak daha etkin sonuçlar alınabilir.

Hatta lazer epilasyon uygulaması devam eden kişilerde dahi seanslar ilerledikçe değişik cihazlara ihtiyaç duyulabilir. Örneğin kişi bronzlaşmıştır böylece cilt rengi değişir, kılların yapısı değişebilir. Uygulama yapılan kişide bu tür değişiklikler olduysa sonraki seanslarda farklı bir cihazla uygulamaya devam etmek gerekebilir.

Diğer epilasyon yöntemleri arasında iğneli epilasyon, ağda, cımbızla alma, foto epilasyon, vb. sayılabilir.  

 

Kimler lazer epilasyon yaptırabilir?

Kıl oluşumunu tamamlamış, uygulamaya engel teşkil edecek herhangi bir sağlık problemi olmayan erkek, kadın herkes lazer epilasyon yaptırabilir. Hamilelik döneminde olanların yaptırmaması tercih edilir. Kıl rengi beyaz olanlarda lazer epilasyon işe yaramayacağı için yapılmaz

 

Lazer epilasyon da kaç seansta sonuç alınabilir?

İnsan vücudunda kıllar üç evrede bulunmaktadır. Bu evreler anajen, katajen ve telojen evreleridir. Lazer ışığı kıl kökünü sadece anajen evrede etkileyebildiği için uygulama yapılırken kılların anajen evrede olması gerekmektedir. Bütün kıllar aynı anda anajen evrede olamayacağı için lazer epilasyon işlemi yaklaşık vücut bölgesinde 4-8 seans, yüz bölgesinde 6-10 senas civarında sürmektedir. Cilt rengi, kıl tipi ve kıl rengide seans sayılarını etkilemektedir. Hormon bozuklukları, kullanılan bazı ilaçlar, devam eden tedaviler seans sayısını artırabilmektedir.

 

Lazer ışınları vücuda zarar verir mi?

Lazer ışınları kıl köklerinin bulunduğu 2-5 mm. Derinliğe kadar inebimektedir. Bunun için iç organlara zarar verme riski yoktur.

 

Lazer epilasyonda ten rengi önemlimidir?

Lazer epilasyon için en ideal kombinasyon ten renginin açık, kıl renginin koyu olduğu kişilerdir. Bu tip kişilerde Alexandrite Lazerler daha iyi sonuç verebilmektedir. Ten rengi açık, kıl rengide açık olan kişilerde ise Diode Lazerler tercih edilebilir. Bronzlaşmış veya koyu renk ten rengi olan kişilerde ise çalışma prensiplerinden dolayı ND-Yag lazerlerle uygulama yapmak daha doğru olabilir.

 

Lazer Epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir?

Göz çukuru hariç tüm bölgelere uygulanabilir

 

Lazer Epilasyonun yan etkisi var mıdır?

Lazer epilasyonun bilinen bir yan etkisi yoktur. Uygulamadan sonra bazı ciltlerde hafif kabarma ve kızarıklık oluşabilir ama bunlarda geçici etkilerdir. Birkaç gün içinde yok oldukları gözlemlenmiştir.

 

Seans aralıkları ne kadar olmalıdır?

Vücut bölgesinde 6 hafta, yüz bölgesinde 4 hafta aralıklarla işlem yapmak ideal olanıdır.

 

Seanslar arasında uzayan kıllar için ne yapılmalı?

Kesinlikle ağda, cımbız, epilatör, gibi kıl kökünü alan yöntemler uygulanmamalıdır. Bu kıllardan kurtulmak için tüy kısaltıcı makineler veya jilet kullanılabilir.

 

Lazer epilasyon ağrılı bir yöntemidir?
Lazer epilasyon yöntemlerinde diğer epilasyon yöntemlerine (ağda, cımbız, vb.) göre çok daha az ağrı hissedilmektedir. Mesela Alexandrite lazerlerde bu ağrı şu şekilde tarif edilebilir, paket lastiğinin gerdirilip 7-8 cm. uzaktan vücuda çarpması ile oluşan ağrıya çok benzemektedir. Yine lazer epilasyon işlemi sırasında soğuk hava üfleyen cihazlar kullanılarak ağrı hissi neredeyse yok denecek kadar azaltılmaktadır.

 

Yazın lazer epilasyon seanslarına ara verilmelimidir?

ND-Yag sistemlerin kullanıldığı kliniklerde tedaviye ara vermeye gerek yoktur, çünkü bu sistemler pigmente odaklı değildir. Fakat işlemden sonra yüksek faktörlü güneş koruyucular muhakkak kullanılmalıdır. 15 gün güneş banyosu yapılmamalı, solaryuma girilmemelidir. Diğer lazer sistemlerinde de kişi kesinlikle bronzlaşmamışsa uygulama yapılabilir

 

Erkeklerde lazer epilasyon uygulaması nasıl yapılır?

Günümüzde erkeklerde, hanımlar kadar lazer epilasyon uygulamasını tercih etmektedir. Özellikle elmacık kemiği üstü, boyun, ense, kaş arası, omuz, sırt, ellerin üstü ve göğüs erkekler tarafından en çok tercih edilen bölgelerdir.

 

Erkelerde seans sayıları aynımıdır?

Erkeklerin bazı bölgeleri çok dirençli olabilmektedir, bunun içinde birkaç seans daha fazla işlem yapmak gerekebilir. Bazı erkek hastalar uygulama alanında ki kıllarda belli bir seyrelmeye ulaşınca bu benim için yeterlidir deyip bırakabilmektedirler.

 

Hormon bozukluğu olanlar lazer yaptırabilir mi ?
Hormon bozukluğu olanlarda lazer epilasyon yaptırabilir fakat seans sayısı daha fazla olacaktır. Hormon tedavisi görenlerde ise yan etki olarak aşırı kıllanma veya bayanlarda erkek tipi kıllanma oluyorsa, tedaviyle beraber lazer epilasyona başlanabilir. Seanslara ilerledikçe duruma göre devam edilip edilmeyeceğine karar verilir.

 

Lazer epilasyonda sonuç alamayan kişiler varmıdır?

Lazer epilasyonda başarılı sonuç %80 civarında kılın yok olmasıdır. Eğer işlem yapılan kişide %80 sonuca ulaşıldı ise bu uygulama başarılı kabul edilebilir. Yinede lazer epilasyon yaptıranların %3’ünde başarılı sonuçlara ulaşılmadığı gözlemlenmiştir. Bu kişilerde kıl azalması düşük düzeyde kalmıştır.

bottom of page