top of page
Mikropigmentasyon ve Kaş Konturu : Fark ne !?

Kaşlar yüz estetiğinde önemli bir rol oynamaktadır. Kaşların şekli, dolgunluğu ve simetrisi, gözleri vurgulamak ve üst yüzü çerçeve görevi yaparak bir ahenk oluşturur. Sevmediğiniz , sıkıldığınız ince veya yamalı kaşlarınız varsa, anında hızlı daha çekici ve güzel görünmek için agresif olmayan bir iyileşme yöntemi var: Mikro-Pigmetasyon.

Mikro Pigmentasyon, kaşların şeklini, tanımını, kalınlığını ve simetrisini geliştiren popüler bir uygulama tekniğine verilen isimdir. Bu uygulamada, cildin 200-300 mikronluk derinlikte orta tabaka olarak bilinen dermisin üst kısmına özel yerleştirilen pigmentlerle gerçekleşiyor. Bu teknoloji sayesinde ince darbelerle doğal kaş kıllarının görünümü taklit ediliyor.

Birçok kişi Mikro Pigmentasyonun bir tür dövme olduğunu düşünüyor ancak teknikler benzer görünse de, kalıcı makyajda kullanılan kontur yapma teknolojisi ve mikro-pigmentasyonun arasında önemli 4 temel fark mevut :

AMAÇ DOAĞL BİR BAKIŞ

Mikro Pigmentasyon, kaş dövme işlemine kıyasla daha doğal bir sonuç oluşturur ve bu da “çizilen” ve düz gözüken kaşlar ile sonuçlanır. Bunun nedeni, Kontur tekniğinin, yapılan bölgede kılların çıkış yönünü taklit eden vuruşlar yapamamasıdır. Halbuki başarılı ve iyi bir Mikro Pigmentasyon uzmanı tedavi edilen bölgelerin doğal kaş kıllarını kılları çıkış yönünde taklit ederek çok doğal bir görünümün ortaya çıkmasını sağlar.

 

 

PiGMENT VE MÜREKKEP FARKI

Kalıcı Kontur tekniğinde dövme mürekkepleri kullanırken Mikro Pigmentasyon uygulamasında özel bir pigment kullanır. Dövme mürekkepleri, zaman içinde solma biçiminde pigmentten büyük ölçüde farklılaşır. Dövme mürekkebi kaybolurken, özellikle kenarlarında mavimsi yeşilimsi bir tortu geliştirebilir. Sanki bir keçe kalemi ile kaşları boyamışsınız gibi… Buna karşılık, mikropigmentasyon yönteminde kullanılan pigmentler rengin daha hafif bir versiyonuna solması için özel olarak tasarlanmıştır, böylece kişinin yüzünde doğal bir görünüm ortaya çıkarır.

YARI KALICI ve KALICI

Kontur tekniği ile yapılan kaş dövmeleri genellikle kalıcıdır. Kullanılan mürekkep dövme yaptırdıktan sonra ömür boyu deri altında kalabilir (mürekkebin yukarıda belirtildiği gibi istenmeyen şekilde solması mümkündür). Bu, sonuçta tipik olarak yaklaşık 6 ay ila bir yıl süren Mikro pigmentasyon yönteminden çok farklıdır. Mikro Pigmentasyon yaptıran kişi beğendiği kaşlarını korumak isterse basit “rötuş” seanslarını yıllık olarak tekrarlayabilir. Mikro Pigmentasyon'un yarı kalıcı niteliği, hastalara trendlerin değiştiği zaman kaşlarının görünümünü değiştirme imkanı verir.

AĞRI

Kontur yöntemide olduğu gibi dövme yaptırmak, özellikle de yüz gibi hassas bir bölgeye nispeten acı verici olabilir. Mikro-Pigmentasyon tekniği, özellikle kaş alanına tedavi öncesinde lokal anestezik kremler ile uyuşturulmuşsa, çok daha az rahatsızlık yaratır.

bottom of page