top of page
Saç dövmesi (Saç Simülasyonu)

Saç dövmesi (saç simülasyonu) tüm dünyada hızla popülerlik kazanmakta. Bu teknolojinin temelinde, saç Foliküllerinin illüzyonunu oluşturmak için kafa derisine nüfuz eden pigmentleri yerleştirmek yatıyor. Mikro pigmentasyon prosesinde deriye uygun olan ve herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmayan pigmentler ince bir iğneyle derinin en yüzeyel katmanı olan epidemisin el alt tabakasına yerleştiriliyor. Derinin bu katmanındaki hücreler birkaç haftada çoğalarak değiştikleri için, bu teknik ile uygulanan deri pigmentasyonu yavaş yavaş solacak ve bazen hatta dört yıla kadar dayanabilir. İşte dövmeyle farkı da burada ! Deri altı yanı Subkutan katmanına nüfuz eden bir dövme iğnesinin nüfuz ettiği tabakanın hücrelerinin rejenerasyonu yoktur, bu nedenle Saç Simülasyonu için kullanılan pigmentler uzun süre orada kalabilir.

Saçın mikropigmentasyonu veya kafa dövmesi kimlere yapılabilir?

Genel olarak bu tedavi yöntemi aslında, saç kaybı ,saç naklinde kapıtılamayan kısımlara, yara izi veya skarları kapatmak , FUT tekniğinyle saç ekimi sonrası belirlenen yara izini kamufle etmek , ince veya seyrek görünen saçlı deriyi daha iyi ve dolgun göstermek , Buzz kesimi olarak görünen saç sitili isteyenlere uygulanabilir.

Saç simülasyonu süreci nedir?

Saç simülasyonu işlemi genellikle 2 seansta yapılır. İlk seansta, kozmetik işlemlerde kullandığımız bir topikal anestezik krem kullanarak kafa derisini uyuşturuyoruz (45 dakika). Daha sonra saç çizgisini işaretleyip ortalama 2-4 saati kapsayacak şekilde uygulama çalışıyoruz .Kontrol amaçlı yapılan ve genellikle 1 saat süren ikinci seansta hastanın istekleri de göz önünde bulundurularak pigmenti zayif noktalara rötüş uygulama yapıyoruz .

Tedaviden sonra hafif ödem ve şişkinlik olabilir aynı zamanda saçlı deri ilk birkaç gün boyunca koyu renkli görünecektir. Bundan sonra, kafa derisi kabuklanma soyulmaya ve pullanmaya başlayacak ve deri rengi açık veya puslu görünecektir. Soyulma ve kabuklanma yaklaşık bir hafta sürer, bu nedenle şapka takmak isteyebilirsiniz. Toplam iyileşme süreci yaklaşık 4 hafta sürer. O zamana kadar, gerekirse ikinci tedaviniz için hazır olursunuz. Önemli olaylardan hemen önce tedavinizi planlamayın. Çünkü sonuçta bu tedavide mikro düzeyde de olsa deriye bir travma uygulanıyor ve iyileşme süreci söz konusudur .

Uygulama sonrası hastanın kaçınması gereken noktalar var mı ?

Evet …Uygulama yapılan bölgenin ıslanması, silinmesi, güneşe maruz kalması, çizilmesi , soyulması ve bilinmeyen krem ​​veya diğer materyallerin kullanılması doğru değil. Daha sonraki seanslarda kafa derisinin görünümü daha iyi olup saç simülasyonu doğal saçlarla bütünleşecektir. Tedavinin seans sayısı, kafa derisine bağlı olarak hastadan hastaya farklılık gösteriyor. Nihai sonucu korumak için, her yıl yapılan uygulama alanlarına takviye pigmentasyon sonucu güçlendirecektir . Yara izleri üzerine mikropigmentasyon sonuçları farklı olabilir çünkü yara dokusu sağlam deri dokusuna kıyasla farklı tepki verir ve bu nedenle daha fazla sayıda işlem ve biraz daha koyu bir pigment gölgesine ihtiyaç duyar. Buna ek olarak hasta, skar alanında hızlı solan pigmenti güçlendiren bir seans için birkaç ay içinde geri gelemesi gerekiyor.

Hangi durumlarda saç similasyonu yapmak sakıncalı olabilir ?

Kemoterapi alan hastalar ,Kan pıhtılaşması sorunu olan hastalar ,Enfeksiyon hastalıkları ve hepatitten mustarip olanlar,Epilepsi hastaları,Şeker hastalığı olanlar,Albinolar ,Kalp / karaciğer rahatsızlıkları ve yüksek tansiyonu olan insanlar ,Alkol / uyuşturucu kullanan hastalar ,Antibiyotik tedavisi sırasında bu uygulamadan kaçmak gerekiyor .

bottom of page